IBM SurePOS Ödeme İndirimi

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ödeme İndirimi

Genius, belge içerisinde yapılan ödemenin tipine göre indirim yapılmasını desteklemektedir. Yalnız, mali belgenin getirdiği bir kısıtlama olarak bu indirim sadece ilk ödemeye uygulanmakta, ödeme yapıldıktan sonra indirim kazandıran ödemenin iptal edilmesi durumunda indirim iptal edilmemektedir. Bunun nedeni, TOPLAM ve TOPLAM KDV satırlarının basılmış olması ve artık belgede geriye dönük değişiklik yapılamamasıdır.

Genius odeme indirimi kart-prefix tablosunda 22 işlem kodu ile tanımlanır. Eğer tüm müşterilere indirim yapılması planlanıyorsa bu durumda kart prefix grup kodları kullanılabilir (CUSTBOTH, CUSTANY gibi). Kart prefix tablosunda ödeme indirimi şu şekilde tanımlanır:

[CPOPER] *<kart prefix’i> = 22, <ODEME_INDIRIM_TANIM_BOLUMU>

Örneğin,

[CPOPER] *1234 = 22, ODEME_INDIRIMI_1
*CUSTBOTH = 22, ODEME_INDIRIMI_2

İndirimler, tanımlandığı sırada işlendiği için, 1234 numarası ile başlayan karta sahip müşteriler ODEME_INDIRIM_1’de tanımlı indirimleri kazanırken, diğer müşteriler ODEME_INDIRIM_2’de tanımlanan indirimleri kazanacaklardır.

Ödeme indirim detayı ise şu şekilde tanımlanır:

[<ODEME_INDIRIM_TANIM_BOLUMU>] <odeme_no> = <yapilacak_yuzde_indirim>
<odeme_no> = <YAPILACAK_KADEMELI_INDIRIMIN_TANIMI>

İki farklı şekilde indirim tanımı yapmak mümkündür. İlk tanım sadece basit yüzde indirimi yapmaya izin verirken, ikinci tipteki tanım kademeli indirim yapılmasını sağlar.

İlk tip tanımda ödeme numarası doğrudan yapılacak yüzde indirimine eşitlenir, örneğin 2 = 20 gibi, bu 2 numaralı ödeme yapıldığında %20 indirim yapılması gerektiğini belirtir.

İkinci tip tanımda ise indirim adımlarının tanımlandığı bölümün ismi girilmelidir ve her zaman için bu tanım bir karakterle başlamalıdır. Yapılan tanım ise, toplama yapılan kademeli indirim ile aynıdır ve şu şekildedir:

[<YAPILACAK_KADEMELI_INDIRIMIN_TANIMI>] <sira_no> = <alt_limit>,<indirim>,<tip>,<deger>

Burada ;

Sıra noKademe sıra nodur, 1’den başlar ve max 100 adet tanım yapılabilir
Alt limitPromosyonun geçerli olması için gerekli olan min. tutarı ifade eder
İndirimYapılacak indirim miktarını ifade eder, değerinin yüzde ya da tutar olmasını tip belirler.
Tipİndirim değerinin nasıl yorumlanacağını belirler
Değerleri0 ya da boşİndirim yüzde olarak yorumlanır
1İndirim tutar olarak yorumlanır
2İndirim yüzde olarak yorumlanır, yapılan tutarın belirtilen indirim kadar yüzdesi alınır ve değer kadar aşağı yuvarlatılır.
3İndirim yüzde olarak yorumlanır, yapılan tutarın belirtilen indirim kadar yüzdesi alınır ve değer kadar en yakına yuvarlatılır.
4İndirim yüzde olarak yorumlanır, yapılan tutarın belirtilen indirim kadar yüzdesi alınır ve değer kadar yukarı yuvarlatılır.

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.