NCR Pos Yazarkasa ASR (ARS) Mali Hafıza Raporu

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

NCR Pos Yazarkasa kullanan kişiler Aylık rapor, Aylık Z Dökümü, Aylık Z Raporu vb. olarak tabir edilen Mali Hafıza Raporunu nasıl alacaklarını bu konu içerisinde görebilirler. Bu anlatım NCR Pos Yazarkasaların ulusal yazılımı olarak bilinen ARS (ASR) yazılımı için geçerlidir.

Öncelikle NCR Pos Yazarkasanın ‘Operatör Kapalı‘ yani kilitli konumda olması gerekmektedir. Daha sonra klavye anahtarını (S) Yetkili konuma getirip, ‘Sistem Çıkış’ tuşuna basılarak ‘Yönetim İşlemleri‘ Menüsüne giriş yapılır. Bu menü genel olarak bütün ASR yazılımlarda aynı sıralamaya sahiptir. İstisnai durumlar hariç tabi ki.

Yönetim işlemleri menüsünde (5.) sırada bulunan Mali Hfz. Raporu seçeneği klavye ile 5 tuşuna basılarak seçilmiş olur.  Karşınıza gelen ekranda size ; ‘İlk Z-No yada İlk Tarih‘ şeklinde bir bilgi gelecektir. Bu alanda tarih değeri taşımayan rakamsal değerler girmeniz durumunda kasa bunu Z-Raporu Numarası olarak algılayacaktır.

Örneğin; 001 ( Şeklinde yapılan bir giriş değerini kasa Z-Raporu Numarası olarak algılar.) 
Örneğin; 01032014 ( Şeklinde yapılan bir giriş değerini kasa Tarih olarak algılar.) 

Yukarıda da gördüğünüz gibi tarih kısımlarında (.) Nokta işareti gibi ayraçlar kullanılmamaktadır.

Tarih yada Z-Raporu Numarası girildikten sonra Giriş/Enter tuşu ile devam edilir ve Mali Hafıza Raporunun bitiş Tarihi yada bitiş Z-Raporu Numarası alınına geçilmiş olur. Bu alanda yine aynı mantıkda Z-Raporu Numarası yada Tarih bilgisi girilebilir.

Örneğin; 099 ( Şeklinde yapılan bir giriş değerini kasa Z-Raporu Numarası olarak algılar.) 
Örneğin; 31032014 ( Şeklinde yapılan bir giriş değerini kasa Tarih olarak algılar.) 

Bu bilgi satırını girdikten sonra Giriş/Enter devam edilerek onay ekranına gelinir. Zaten burası işin en basit tarafı, bu alanda Rapor Almak için:1 – Iptal Etmek için:2 şeklinde bir uyarı ile karşılaşacaksınız. Bu alanı da açıklamama gerek var mı bilmiyorum 🙂

DipNot: Bu rapor için günlük 1 tane aylık 1 tane alabilirsiniz gibi limitler yoktur. Fakat hatalı işlem yapmamaya özen göstermenizi yinede tavsiye ederim. Çünkü bu raporların tamamı Mali Hafızaya kayıt edilmektedir. Bu nedenle ilerleyen dönemlerde sorun yaşamamak adına mümkün olduğunca doğru rapor almaya özen gösterelim.

Umarım anlaşılır bir yazı olmuştur. Artık NCR ASR ‘de yeni birşey daha biliyorsunuz ! 😉

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
Metin Oktay POLAT

Author Metin Oktay POLAT

More posts by Metin Oktay POLAT

Join the discussion No Comments

Leave a Reply